Olsztynecka biblioteka bierze udział w interesującym projekcie wielokulturowym. Jednym z działań aktualnie realizowanych jest gra miejska "Poznaj siebie i sąsiada”. Uczestnicy podczas gry (uczniowie szkół gimnazjalnych) poznają historię i tradycję Warmiaków, Mazurów, Kurpiów, Kresowiaków i Ukraińców. Akcja realizowana jest przy współudziale partnerskich bibliotek z Dobrego Miasta, Działowa, Szczytna i Barczewa.

Dobre Miasto / 15.10.2014 r.

15 października uczestniczyliśmy w grze w Dobrym Mieście. W zabawie odpowiadamy za stoisko nawiązujące do tradycji mazurskich i zaprezentujemy je także podczas kolejnych wyjazdów (Szczytno 22.10, Działdowo 12.11, Barczewo 19.11). Spotkanie w Olsztynku zaplanowane jest na 4 listopada, a sama gra rozegrana zostanie w idealnym miejscu do tego typu działań – w olsztyneckim Skansenie. Udział w naszej grze wezmą norwescy bibliotekarze.

Szczytno / 22.10.2014 r.

Za nami kolejny etap gry miejskiej „Poznaj siebie i sąsiada” w ramach projektu Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur. Tym razem tradycje mazurskie prezentowaliśmy w Szczytnie, a nasze stoisko zlokalizowane było w tamtejszym urzędzie miejskim. Przygotowujemy się już do kolejnej gry, która zaplanowana jest na 4 listopada w olsztyneckim Skansenie.

Olsztynek / 4.11.2014 r.

W środę (4 listopada) gra miejska „Poznaj siebie i sąsiada” rozegrana została w Olsztynku. Uczestnicy (uczniowie Gimnazjum SPSK im. Jana Pawła II w Olsztynku oraz Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku) przemierzali olsztynecki Skansen w poszukiwaniu kolejnych punktów kontrolnych. Stoiska nawiązujące do historii i tradycji regionalnych przygotowały biblioteki: z Barczewa (Warmiacy), Działdowa (Ukraińcy), Dobrego Miasta (Kresowiacy) i ze Szczytna (Kurpie). Punkt przygotowali również nasi specjalni goście - bibliotekarze z okręgu Buskerud w Norwegii. Opowiadali młodzieży o Norwegii oraz … częstowali goframi z kozim serem. Wcześniej odwiedzili naszą bibliotekę oraz spotkali się Arturem Wrochną Burmistrzem Olsztynka. Przed nami jeszcze dwa wyjazdy w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” (12.11 - Działdowo, 19.11 – Barczewo).

Działdowo / 12.11.2014 r.

12 listopada odwiedziliśmy kolejne miasto w ramach gry miejskiej „Poznaj siebie i sąsiada” (projekt Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur). Tym razem tradycje mazurskie prezentowaliśmy w Działdowie. Akcję realizujemy wspólnie z partnerskimi bibliotekami z Dobrego Miasta, Działdowa, Szczytna i Barczewa. Przed nami jeszcze jeden wyjazd - do Barczewa (19.11).

Barczewo / 19.11.2014 r.

Za nami ostatni etap gry miejskiej „Poznaj siebie i sąsiada”. 19 XI tradycje mazurskie prezentowaliśmy w Barczewie. Podsumowanie projektu Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur już w najbliższy wtorek (25.11) podczas konferencji w Olsztynie.

podsumowanie projektu

Do pobrania: