Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku swoją działalność prowadzi od 1 X 1948 roku. Siedziba biblioteki od momentu założenia mieści się budynku w Ratusza, w samym centrum miasta. Oprócz biblioteki w Ratuszu znajduje się Urząd Miasta i nowo powstałe Muzeum Historii Olsztynka. 

Biblioteka działa jako jednostka samodzielna. Posiada Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych oraz Oddział dla Dzieci. W skład biblioteki wchodzi też filia w Waplewie. Nasz zespół to pięciu pracowników merytorycznych – czterech po studiach wyższych bibliotekarskich i jeden po socjologii. Ze względu na to, że młodzi pracownicy mogą korzystać z doświadczenia swoich starszych kolegów wprowadzamy do działania nowe ciekawe formy pracy.  

Biblioteka jest miejscem, gdzie oprócz wypożyczania, można ciekawie spędzić czas. Dzieci mogą rozwijać swoje zdolności manualne, a dorośli edukować się lub rozwijać swoje umiejętności w różnych dziedzinach, w tym również informatycznej. Organizowane są też spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy, warsztaty, szkolenia i wystawy. Ponadto biblioteka jest jedyną instytucją w mieście, gdzie można bezpłatnie skorzystać ze sprzętu komputerowego  z dostępem do Internetu oraz otrzymać poradę informatyczną.